Filtry przeciwpyłowe do półmasek – ewolucja czy rewolucja?
Piątek, 29 Czerwiec 2012 09:04
PDF Drukuj Email

polmaskaZwiększanie skuteczności odbywało się przez wiele lat poprzez zwiększanie gęstości materiału filtracyjnego. Robiono to m.in. poprzez zmniejszanie średnicy włókien tworzących materiał filtracyjny. Drobniejsze włókna dają się gęściej upakować na etapie produkcji materiału, ale są również bardziej podatne na zgniatanie przez przepływające przez nie powietrze w czasie użytkowania filtra.

Niestety, próba zwiększenia skuteczności tą drogą prowadzi nieuchronnie do zwiększenia oporów oddychania. Najlepsze skuteczności uzyskano, stosując materiały z dodatkiem azbestu. Azbest dobrze filtrował, czyli usuwał również włókna azbestu, ale materiał ten nie wzbudzał entuzjazmu w filtrach do ochrony dróg oddechowych. Większy problem stanowiły wysokie opory oddychania przez te filtry. Zmniejszanie oporów oddychania może się odbywać poprzez zwiększanie odległości między włóknami materiału filtracyjnego. Jest to proces dokładnie odwrotny do opisanego powyżej: zmniejszamy gęstość materiału filtracyjnego i zmniejszamy skuteczność. Skrajnym przykładem tej drogi optymalizacji parametrów było wyjmowanie filtrów i praca w samej półmasce. Znajomy górnik ujął to tak: „ja tam wolę pylicę od rozedmy". Potrzebny był jakiś dodatkowy mechanizm zwiększający skuteczność filtracji, pomimo „rozrzedzenia" materiału.

Taki mechanizm wprowadziło zastosowanie ładunków elektrycznych wewnątrz materiału filtracyjnego. Przepływ powietrza powoduje tarcie między materiałami i generował ładunki. Włożenie takich filtrów do półmaski dało efekt kilkukrotnego zmniejszenia oporów, przy zachowaniu skuteczności. Co więcej, filtr pracuje, absorbując pył całą swoją objętością, a przez to wykazywał bardzo wysoką chłonność.

Drugim sposobem uzyskania efektu zmniejszenia oporów oddychania jest zwiększenie powierzchni filtra. Ta sama ilość powietrza przepływa wtedy przez filtr z mniejszą prędkością, a przez to kreuje mniejsze opory oddychania. Granicą dla tego sposobu jest doprowadzenie do zasłaniania oczu przez filtry. Efekt istotnego OGRANICZENIA POLA WIDZENIA w półmasce jest widoczny już przy filtrach o średnicy 100 mm.

Ponieważ wymagania dla filtrów rosły (i rosną) z roku na rok, na początku lat 90. ubiegłego wieku należało pójść na kompromis, wprowadzając różne filtry dla różnych klas filtracji.

Silna zależność pomiędzy skutecznością a oporami jest sankcjonowana obowiązującą normą PN-EN 143. Dla przepływu powietrza 95 l/min, odpowiadającego bardzo wytężonej pracy, zależność tę przedstawia tab. 1. Test zatkania prowadzi się, przepuszczając zapylone powietrze przez fi ltr, aż do osadzenia się na nim 263 mg • h/m-3 pyłu. Opór przepływu w tym momencie nie może przekraczać wartości podanych w tab. 1. Również skuteczność po zakończeniu testu obładowania nie może być mniejsza niż podana w tab. 1 dla testu skuteczności. Jak widać, autorzy normy uznali, że należy produkować różne filtry do różnych zastosowań, licząc się z tym, że zawsze za zwiększoną skuteczność płacimy zwiększonymi oporami oddychania. W teście zatkania również powiedzieli: za wchłonięcie określonej ilości pyłu przy zachowaniu skuteczności musimy zapłacić zwiększonymi oporami.


normy polmasek


CZY MOŻNA STWORZYĆ FILTR O SKUTECZNOŚCI P3 I OPORACH P1?

 Jak rozegrać między sobą przeciwstawne oddziaływania grubości włókien, gęstości materiału fi ltracyjnego, powierzchni filtra na skuteczności, opory oddychania, chłonności filtrów i np. ograniczenia pola widzenia?

Budując strukturę warstwową z materiału o silnych własnościach tryboelektrycznych i materiału „meltblown". Mieszanka włókien o różnych stałych dielektrycznych wytwarza ładunek elektryczny podczas przepływu przez nią powietrza. Ładunek ten silnie zwiększa efekt fi ltracji w warstwie tryboelektryka, przejmując dużą ilość pyłu z powietrza. Materiał tryboelektryczny ma luźną strukturę – wchłonięcie nawet dużej ilości pyłu nie powoduje wzrostu oporów. W rezultacie powietrze zawierające niewielką już ilość pyłu trafi a na warstwę materiału „meltblown", o drobnych włóknach i dużej skuteczności. Skuteczność tę również istotnie zwiększa przejmowany od warstwy tryboelektryka ładunek elektryczny. Pozostaje jeszcze tak zaprojektować filtr, aby zmaksymalizować jego powierzchnię, nie ograniczając pola widzenia. Chytrość pomysłu polega na wykorzystaniu obu powierzchni filtra. Filtr ma kształt „łezki", z częścią twarzową półmaski łączy się w swojej wąskiej części, nie ograniczając pola widzenia, a główna powierzchnia filtracji jest przesunięta do tyłu.


PO CO KOMU TAKIE FILTRY?

Dobra półmaska przeciwpyłowa to taka półmaska, w której pracownik przepracowuje większość dnia roboczego. Obserwowałem kilkakrotnie pracę kombajnistów węglowych: zakładali półmaski, kiedy już nic nie było widać, i natychmiast zdejmowali, kiedy widać było żarówkę z odległości 1 metra. Dlaczego? Bo półmaski były ciężkie, miały duże opory oddychania, szybko się zapychały. Jeśli damy im fi ltry, które będą miały skuteczność P3 przy oporach oddychania 3 razy mniejszych niż dopuszcza norma i wadze 10 razy mniejszej, to efektywny czas, kiedy pozostaną one na twarzy, wydłuży się kilkukrotnie!

 

    Godziny pracy

        Pon-Pt: 8:00-16:00
        So-Nd: nieczynne

Chcesz współpracować?

Jeśli chcesz rozpocząć współpracę napisz do nas! Chętnie wysłuchamy Twojej propozycji. Napisz do nas

Dopisz się do newslettera

Dopisz się do newslettera i bądź na bieżąco ze wszystkimi nowościami w naszej firmie. Subskrybuj

Informacje
kontaktowe