Strategia ochrony przed hałasem
PDF Drukuj Email

ochrona sluchuNajlepszym sposobem ochrony słuchu przed niebeziecznym hałaem jest stałe używanie ochronników słuchu w środowisku o wysokim naężeniu dźwięu.

Specjaliści ds. BHP znają zagrożenia powodowane przez hałas, ale jak mogą przekazać tę świadomość pracownikom i zmotywować ich do podjęcia działań prewencyjnych?

Najważniejszą rolę odgrywa motywacja, która jest podstawą zapobiegania utracie słuchu wywołanej hałasem. Zmotywowani pracownicy biorą na siebie odpowiedzialność za ochronę swojego słuchu zarówno w pracy, jak i poza nią, postrzegając ochronniki słuchu nie tylko jako nakaz, do którego trzeba się zastosować.

Przyjrzyjmy się trzem sposobom wpajania świadomości zagrożenia, które mogą zmotywować pracowników do podjęcia działań w obronie własnego słuchu, oraz mogą pomóc  pracodawcom podtrzymać skuteczne programy ochrony słuchu.

ROZWIEJ ILUZJĘ BRAKU ZAGROŻENIA

Począwszy od młodych pracowników, którzy uważają, że są „niezniszczalni", po doświadczonych weteranów, stwierdzających, że „nie martwią się hałasem tak, jak kiedyś", wielu nie   dopuszcza do siebie myśli, że ich słuch może ulec uszkodzeniu. Komentarze takie jak: „Jestem przyzwyczajony do hałasu" lub „W rzeczywistości hałas nie jest aż tak szkodliwy" pozostają w sprzeczności z pomiarami natężenia dźwięku, które wskazują na coś zupełnie przeciwnego. Mózg może przyzwyczaić się do ciągłego hałasu, ale uszy nie mogą się „zahartować" przed zagrożeniem, skutkiem dużego natężenia hałasu jest utrata słuchu.

Iluzje pracowników, że im osobiście nic nie grozi, można rozwiać poprzez zapoznanie ich z twardymi faktami na temat hałasu i utraty słuchu, np. z audiogramem i wynikami pomiaru poziomu hałasu. Badania (1-3) wykazały, że częstość występowania utraty słuchu wywołanej hałasem znacząco spada, gdy pracownicy otrzymują kopię swoich corocznych badań  audiometrycznych razem z objaśnieniem wyników. Ciężko polemizować z obiektywnym testem, który obrazuje postępującą z roku na rok utratę słuchu. Pracownicy, kiedy widzą swój audiogram ukazujący uszczerbek słuchu, są zdziwieni – ich słuch pogorszył się tak nieznacznie, a przecież nie mieli pojęcia, że badania to wykażą.

W profilaktyce stosowania ochron pomagają również tablice informacyjne wyświetlające poziom zmierzonego hałasu. Niektórzy pracodawcy korzystają z wyświetlaczy pokazujących dokładnie pomiary poziomu hałasu w zakładzie, oraz inne poziomy hałasu związanego i niezwiązanego z pracą. Podanie informacji o liczbie decybeli emitowanych przez każde stale pracujące urządzenie może również służyć jako przypomnienie o konieczności stosowania ochron słuchu. Przesłanie jest jasne: hałas powyżej 85 dB może uszkodzić słuch, twoja tokarka emituje 94 dB – jesteś zagrożony. W edukowaniu pracowników na temat uszkodzenia słuchu bardziej motywujące są konkretne dane, dotyczące określonej sytuacji czy osoby, niż dane ogólne, generalizujące problem.

 

zatyczki ear soft

Zatyczki EAR SOFT

Zatyczki wykonane są z wolno rozprężajacej się pianki poliuretanowej. Zapewniają równy rozkład nacisku, dając elastyczność i dobrą izolację przy zachowaniu optymalnej wygody.

 

3M PELTOR OPTIME III

Nauszniki przeznaczone do pracy w hałasie do 120dB. Ochronniki te przeznaczone sa do montażu na hełmach ochronnych.

 nauszniki


POKAŻ PRZYSZŁE ZAGROŻENIA

Natura ludzka każe nam rozważać zagrożenia w kategorii „tu i teraz". Ale skoro przebywanie w hałasie nie powoduje żadnych widocznych objawów uszkodzenia słuchu, a wywołane przez to choroby zazwyczaj ujawniają się po wielu latach ekspozycji, więc jak pokazać zagrożenia, które dotyczą przyszłości?

W Stanach Zjednoczonych do pokazania symulowanej utraty słuchu wielu pracodawców wykorzystuje demonstracje audio, tak aby pracownik miał jasność co do przyszłych zagrożeń i uświadomił sobie konieczność stosowania odpowiedniej ochrony teraz.

Utrata słuchu powodowana hałasem zazwyczaj wpływa na słyszenie dźwięków wysokiej częstotliwości (niezależnie od tego, czy dochodzący hałas ma wysoką, czy niską częstotliwość).

Oznacza to, że pracownik narażony na hałas będzie miał trudności w usłyszeniu dźwięków mowy wysokiej częstotliwości – spółgłosek takich jak s, k, f, p, t (zademonstrowaliśmy to we wstępie do tego artykułu). Kiedy hałas uszkadza słuch, większość ludzi zauważa zmianę nie w głośności rozmowy, ale ma problemy ze zrozumieniem słów – brzmią one niewyraźnie, wydają się zniekształcone. Podczas szkoleń behapowskich bardzo łatwo uzyskać ten efekt, odtwarzając przez system audio jakąkolwiek próbkę głosu – sprawozdawcy sportowego,  lektora czytającego wiadomości lub rozmawiających osób – zmniejszając całkowicie poziom tonów wysokich. Uzyskana w ten sposób próbka dźwięku ze wzmocnionymi basami skutecznie demonstruje tak frustrujący brak możliwości zrozumienia słów spowodowany uszkodzeniem słuchu.

USUŃ BARIERY SKUTECZNEJ OCHRONY

Pod koniec corocznego badania audiometrycznego zapytałem badaną, czy konsekwentnie stosuje ochronniki słuchu. – Od kilku tygodni nie stosuję – odpowiedziała. – Skończyły nam się i od tego czasu nie było dostawy.

Stosowanie ochronników słuchu zależy czasami od zapewnienia ich nieprzerwanych dostaw. Bywa, że przeszkody są większe i zaczynają się na etapie wyboru środka ochrony. W najnowszym badaniu NIOSH (4) przeanalizowano powody, dla których pracownicy nie stosowali stale ochronników słuchu. Chociaż respondenci pochodzili z różnych krajów i pracowali w różnych gałęziach przemysłu, wyniki badania były całkiem spójne: brak konsekwencji w stosowaniu ochron słuchu wynika głównie z tego, że przeszkadzają one w komunikowaniu się i wykonywaniu obowiązków zawodowych oraz są niewygodne. Pracodawcy, którzy wyeliminują te niedogodności na etapie wyboru środków ochrony słuchu dla swoich pracowników, zlikwidują główną przeszkodę na drodze do zapewnienia efektywności ochrony.

Dostępne na rynku ochronniki słuchu są odpowiedzią na niepokoje pracowników związane ze zbyt silnym tłumieniem hałasu i zakłóceniami w komunikacji. Zatyczki do uszu oferują różny stopień tłumienia (NRR – noise reduction rating) dla różnych poziomów hałasu, a te wykonane ze specjalnego materiału high-tech dopasowują się do kształtu kanału usznego użytkownika. Niektóre zatyczki i nauszniki są zaprojektowane tak, aby zmaksymalizować możliwość komunikowania się przez równomierne tłumienie, co pozwala użytkownikom słyszeć ważne dla nich dźwięki (współpracowników, sygnały ostrzegawcze, systemy radiowe i komunikacyjne, urządzenia) bardziej naturalnie oraz jednocześnie zapewniać ochronę przed szkodliwymi poziomami hałasu. Elektroniczne nauszniki pozwalają również na zwiększenie możliwości komunikacji poprzez wzmocnienie dźwięków z otoczenia (w tym mowy i sygnałów ostrzegawczych) do bezpiecznego poziomu, chroniąc przed głośniejszym, bardziej szkodliwym hałasem.

ZAINWESTUJ W SWOICH PRACOWNIKÓW

Narażeni na hałas pracownicy mają niewiele bodźców do tego, aby chronić się przed nim. W przeciwieństwie do innych urazów zawodowych, utrata słuchu spowodowana hałasem nie powoduje bólu czy widocznych obrażeń, nie zostawia widocznych blizn, jest niezauważalna we wczesnych stadiach i jej zdiagnozowanie zabiera przeważnie wiele lat. Uświadamiając swoim pracownikom, że mogą doznać uszkodzenia słuchu, demonstrując im przyszłe zagrożenia i usuwając wszelkie bariery właściwego stosowania ochron słuchu, pracodawca inwestuje w pracowników, którzy biorą odpowiedzialność za ochronę swojego słuchu zarówno w pracy, jak i poza nią.


Przedruk za zgodą miesięcznika "Promotor" (bezpieczeństwo i ergonomia pracy). www.promotor.elamed.pl. Artykuł został opublikowany w wydaniu nr. 9/08

 

    Godziny pracy

        Pon-Pt: 8:00-16:00
        So-Nd: nieczynne

Chcesz współpracować?

Jeśli chcesz rozpocząć współpracę napisz do nas! Chętnie wysłuchamy Twojej propozycji. Napisz do nas

Dopisz się do newslettera

Dopisz się do newslettera i bądź na bieżąco ze wszystkimi nowościami w naszej firmie. Subskrybuj

Informacje
kontaktowe